
I berget til høyre for hytta ser jeg noen trappetrinn bratt opp på berget. Det er tydeligvis stien, og jeg følger denne innover mot en liten vik og en kanal. Det er anlagt en bro over kanalen, deretter innover i tett skog.
Stien ser godt brukt ut, så det forundrer meg at jeg ikke har oppdaget den før. Lenger inn i skogen er det litt vanskelig å forstå hvor stien vil hen. Jeg havner i et vått myrlendt område, og må delvis vasse gjennom denne. Men så er jeg ved kanalen som kalles "Kanalen" Der er det mulig å padle gjennom med kano. Og det hender faktisk til stadighet.
Jeg har nå kommet på kjente stier, og går langs Lille Fotvatnet nordøst mot en vei. En gruset vei som følger til nordenden av Store Fotvatnet.
Her har det blitt gjort arbeid. Det er satt opp skilting til Vorrå, og stiene på nordsiden av vatnet er godt opparbeidet med gruset sti inn til skogen. Midt på stien er det også satt ut et bord med utsikt over vatnet. Det er Avaldsnes Grunneierlag som har stått for oppgraderingen. Takk for det.
Ved Fot er det vatn på rekke og rad. I det jeg går inn i skogen skimter jeg det smale og grunne Rossevatnet, eller i alle fall en myrete arm av vatnet. Skogstien er stemningsfull, og svært grønn. Den er bare 500 meter lang, før man kommer på en liten bergknaus og ser Fotvatnet igjen.
Deretter i ulendt terreng med litt klyving for ikke å bli våt. Resten av turen går i kupert terreng med innslag av viker, skogholt, forbygninger og småviker den siste kilometeren tilbake til Sundveien. Da er det bekreftet. Det går an å runde Fotvatnet på naturlig vis.
Distanse: ca. 4 km
Tid: ca. 1 t
Terreng: Merket sti, grusvei, gruset sti
Vanskelighetsgrad: Enkel
Ingen kommentarer:
Legg inn en kommentar